Aktuality z Domovinky

2023

 
 

1. listopadu DOMOVINKA přijala pozvání z novoměstské "průmyslovky", která letos slaví 70 let od svého založení. Pro naše seniory bylo připraveno vlídné přijetí:1.listopadu DOMOVINKA přijala pozvání z novoměstské "průmyslovky", která letos slaví 70 let od svého založení. Pro naše seniory bylo připraveno vlídné přijetí: občerstvení, prohlídka budovy, praktické ukázky práce žáků na odborných učebnách a nakonec si také každý odnesl pár dárečků  na památku. Dostali jsme i pěkné fotky, abychom si vzpomínky déle uchovali.  Děkujeme SPŠ , pedagogům i žákům.

 

Letošní letní počasí se protáhlo do podzimu a tak DOMOVINKA ráda využívá posezení na terase. Venku cvičíme i relaxujeme a chytáme sluneční paprsky do zásoby.

 

12.6. jsme s DOMOVINKOU uskutečnili tradiční PROCHÁZKU ZA VLČÍMI MÁKY. Rostou na okraji pole podél vrchovinského chodníčku. Letos jsme cestou už  ochutnali první třešně a potěšili se výhledy do kraje.

 

DOMOVINKA má vždycky důvod k oslavě. 1.června jsme si například vzpomněli, že je Den dětí. A jelikož v každém z nás alespoň kousek toho dítěte zůstal, koupili jsme si buřty, chleba,pivko, nasbírali dřevo a zažehli táborový oheň. Atmosféra i jídlo byly vynikající. Akci musíme rozhodně brzy zopakovat, vždyť k létu patří!

 

VÝLET DO RATIBOŘIC 24. 5. 2023 jsme se s domovinkou vypravili za babičkou do Ratibořic. Malebné údolí nás přivítalo v nejzelenějším a nejrozkvetlejším období celého roku. Navíc mnohé z nás vážou k tomuto místu vzpomínky z mládí, zkrátka  city a jak víme-stará láska nerezaví. K dokonalému zážitku přispělo i stylové občerstvení ve mlýně a oběd v restauraci Viktorka. Děkujeme dobrovolníkům z řad zaměstnanců, přátel a praktikantů za pomoc při doprovázení klientů. Zdrávi došli!

 

DOMOVINKA 21.máje. Jaro dorazilo konečně i k nám! Aby bylo při lelkování venku na co koukat, nasázeli jsme si do vyvýšených záhonků kytičky.  Rozličné sazeničky jsme dostali darem od Technických služeb a sami u některých netušíme, co z nich vyroste... A to už budeme sledovat při sluneční terapii z křesílek.

 

DOMOVINKA ROZKVÉTÁ. V dubnu je kolem Oázy hodně barev. Poslední roky se o to nejvíce přičiňuje náš údržbář Olda, který všem pro radost sází ,seje, pleje a  kropí. K tomu občas někdo přinese kytici do vázy ze své zahrady. Letos nám  u Oázy učňové zahradnického oboru  ze školy "Králíček" natrhali a popsali spoustu kytiček. My si z nich vytvořili malou výstavku a zopakovali školní znalosti z botaniky.

 

V DOMOVINCE se každou středu scházejí 3 spolužačky Zdenka, Maruška a Mirka. Na snímku si prohlížejí svoje školní fotky a vzpomínají na čas před 75 lety. Jako by to bylo včera!

 

POLOSUCHÝ ÚNOR NA DOMOVINCE Uvažovali jsme o připojení k celosvětovému abstinenčnímu hnutí Suchý únor, ale zrovna tento měsíc stále něco slavíme. Narozeniny má 6 klientů, svátek Boženka, Valentýn, naše 2 Jiřinky a Oldřich. Na zdraví!  /A na hubnutí to taky nevypadá. 

 

2022

 

21.12.2022 se DOMOVINKA oděla do slavnostního a očekávala příchod Ježíška. U slavnostně prostřeného stolu a za zpěvu koled se  skutečně dočkala! Každý našel pod stromečkem dárek, ale nejvíc radosti nám přináší to, že jsme spolu a máme se rádi!

 

Velkou radost nám udělala návštěva našich Ježíškových vnoučat. Naši přátelé dobrodinci - parta golfistů z Velkých Popovic k nám vyslala své zástupce, manžele Wagnerovi. Kromě toho, že nám předali krásné dárky, mezi kterými zářil vysněný kávovar, si s námi poseděli  a navzájem jsme si  povyprávěli, co se za uplynulý rok událo v našich životech. Jsme vděčni za to, že na nás myslí, máme je rádi a vážíme si jejich podpory.

 

15.prosince se tým Oázy zúčastnil tradiční soutěže o nejlepší bramborový salát. Kolektiv DOMOVINKY, hnán vidinou úspěchu, se zapojil do příprav surovin.Naši muži loupali vejce, ženy 2 hrnce brambor a také připravily 130 špízků na ozdobu. Navečer u kina tým salát umíchal, dle svědků se velmi povedl. V konkurenci 5 salátů skončil lidovým hlasováním pátý! Tak Příště, no.

 

DOMOVINKA, jako každá správná domácnost před Vánoci, peče cukroví. Letos klasiku- slepované linecké a vanilkové rohlíčky. Zbytek, věříme, přinese Ježíšek. Naši píli ocenili i Mikuláš, anděl a čert. I letos nám dali odklad a přes naše tradiční poklesky nás do pekla neodnesli. A  ještě i pro každého malou nadílku a zlatý dukát zanechali.

 

Předvánoční čas na DOMOVINCE. Koncem listopadu nás potěšily návštěvou děti z MŠ Václavice a jejich učitelky.  Společně jsme si zazpívali a hezky popovídali.Děti měly štěstí a kromě prohlídky celého domu mohly pozorovat, jak nám na stromě před oknem skotačí veverky.

 

Zvolna se na Domovinku vkrádá adventní čas. Zavonělo chvojí a kdo chtěl, vyrobil si třeba věneček na dveře. Také nám připadl čestný úkol, ozdobit smrček v hale. Měli jsme představu, že bude jako z nebe...a je!

 

DOMOVINKA NA VÝLETĚ.  22. 6. 2022 si domovinka vyjela na výlet do Černčic. Cílem byla ukázková přírodní zahrada "U Lánské cesty". Přivítala nás majitelka a duše projektu Markéta Poláčková spolu s dětmi z přírodovědného oddílu Čolci. Prožili jsme krásné červnové dopoledne se zvířátky, milými lidmi a vzorným pohoštěním v prostorné společenské místnosti na místě bývalé slepičárny. Když jsme se rozloučili, pokračovali jsme v cestě do Obecního hostince v Nahořanech, kde nás čekal oběd-řízeček s kaší. A jako pozornost podniku pro každého zájemce točená zmrzlina! Nemělo to chybu.6.8.

 

DOMOVINKA dva dny před Medardem započala houbařskou sezónu. Znáte to- najdete první houbu a už jste chyceni! Rostou!!! A podrobnosti nikomu nesdělíme.

 

20. května dopoledne jsme měli možnost v Oáze přivítat 3 členy známého souboru BROLN. Vystoupili u nás s cimbálem, houslemi a basou. Moravské lidové písně v jejich podání leckoho dojaly, někoho rozjuchaly, mnohé rozezpívaly a všem přítomným udělaly dobře na duši.

 

Květiny dělají náš život hezčím. Celou sezónu máme na DOMOVINCE  nějaké ve váze a na terasu jsme si pořídili a pestře osázeli vyvýšené záhonky. Už teď nám dělají radost a což teprve až se rozbují!

 

Stačilo pár teplejších dnů, více světla a všechno kolem nás rozkvetlo. Vždycky si děláme z jarních kytiček výstavku a rok od roku jich dokážeme víc pojmenovat. Člověk se celý život učí.

 

Jaro v nedohlednu, energie ubývá a tak jsme domovinku proměnili na celý den v lázeňský dům "ŘÍPA". Klienti si mohli vybírat z rozličných procedur: světelná terapie, mazání bolavých míst thermolkou i konopím, perličková koupel nohou, masáž zad míčkováním, masáž hlavy, nahřívání polštářky, masáž chodidel na reflexním chodníčku. K lázním patří také pitná kúra a dobrá zábava, čili Vincentka tekla proudem. A na jaře už budem zdraví jako řípa!

2021

 

22.12. zavítal na DOMOVINKU Ježíšek. Zpívaly se koledy, koštovalo se donesené cukroví, popíjel se svařáček a samosebou se zpívaly koledy. Hrály jsme veselé hry o vánoční ceny. Bylo moc hezké, že jsme spolu mohly prožívat sváteční chvíle a cítit se jako velká rodina.

 

10. 11. Domovinka pořádala kuželkový turnaj "O ředitelský pohár". I když někteří neměli natrénováno a našli se i tací, co hráli poprvé v životě, kuželky padaly a diváci mohli fandit kvalitním výkonům. Z vítězství a poháru z rukou paní ředitelky Jany Balcarové se nakonec radovala Irena Šperlingová. SPORTU ZDAR!

 

Podzimní procházka spadaným listím kolem Oázy. Houby jsme sice už nenašli, zato jsme nasbírali jedlé kaštany. Kdo chtěl, mohl ochutnat, jak chutnají pečené v troubě.

 

1. 10. byl Den seniorů a v úterý 5.10. nám ještě přišly pogratulovat a zazpívat děti z MŠ Rašínova. Jejich vystoupení se kvůli covidu mohlo odehrát pouze venku, ale to  nevadilo, protože bylo moc hezké počasí.Radost nám udělaly i vlastnoručně vyrobenými květinami a obrázky. Od nás se dočkaly vřelého potlesku a pozvání na příště!

 

13. září jsme se u táboráku symbolicky loučili s létem. Buřty, pivo, kytara a vůně kouře ve vlasech...Ahoj,léto!

 

Od 6.do 9. září proběhl na Domovince CUKETOVÝ TÝDEN. V pondělí jsme cuketu dostali, v úterý jsme vařili výbornou krémovou  polévku, ve středu slaný cuketový nákyp a ve čtvrtek koláč z cukety s čokoládovou polevou. Bylo to nejen zajímavé, ale i skutečně dobré.

 

Čas sklizně probíhá na DOMOVINCE celé léto. Tentokrát jsme zpracovávali bylinky k usušení na léčivé čaje. Už samotná práce je aromaterapie. Víte jak voní meduňka, máta, levandule? DOMOVINKA získala výhodně a za přispění ČEZu  k používání rehabilitační přístroj MOTOMED. Pomáhá zatuhlým kloubům v aktivním pohybu a použít se dá i k procvičování rukou.

 

Poslední týden před prázdninami jsme si i na domovince rozdali VYSVĚDČENÍ. Sice to bylo z spíš legrace, ale uvědomili jsme si při tom, že máme za sebou kus práce, úspěchů i malých vítězství...A že taky každý z nás potřebuje někdy pochválit a ocenit. Všem přejeme hezké prázdniny- třeba v Oáze. 

 

22. 6. jsme na domovinkové terase zprostředkovali krásné setkání bývalých spolupracovnic  z Tepny "u Nyklíčka". Paní Margita chodí pravidelně do domovinky a Boženka s Rozálií se zrovna sešly v Oáze na odlehčovacím pobytu.Jistě bylo co vyprávět!  Přidala se i paní Jaroslava, která zjistila, že si její vnučka bude brát vnuka paní Rózy...No uznejte, to je potřeba probrat.

 

Na Medarda ani nekáplo, bylo teplo a bezvětří. Domovinka si vyšla do křovin našeho lesoparku k uspořádání prvního letošního táboráku. Za zpěvu trampských písní, praskání ohně a syčení špekáčků jsme si užili kouzelné dopoledne.

 

Poslední květnový den jsme si vyšli na procházku k Vrchovinám. Potěšili jsme se výhledy do kraje, sluníčkem a konečně jarním povětřím. Druhý den se parta z větší části vyměnila a tak jsme vymysleli další expedici do okolí- výšlap k nové městské části Březinky.Moc se nám tam líbilo, zvlášť nový parčík. OPRAVDU JSME V NAŠEM MĚSTĚ?

 

ZASE SÁZÍME. Minule sázela Domovinka květiny, tento týden začala sázet na výsledky naší hokejové reprezentace. Pan Lelek zapisuje naše fundované tipy. Mistrovství světa zahájíme již zítra. Kdyby nevyšla sportovní radost, jídlo nikdy nezklame...Buřty jsme kvůli  dešti místo táboráku přesunuli do trouby. A jako sladkou tečku naše pohádkové babičky upekly senzační buchty.

 

Na DOMOVINCE už jsme nevydrželi déle čekat a udělali jsme si radost výsadbou pestré květeny na zahrádce před okny. Těšíme se, že se nám odvděčí kaskádou květů. Taky se plelo, zametalo...a jako vždycky, když počasí dovolí, dopřáli jsme si před obědem malou procházku.

 

Děti ze ZŠ Krčín nám poslaly dopis a vyrobily spoustu milých dárečků. Učily se ve škole o tom, co je LASKAVOST a jak jí ostatním projevovat. V půlce dubna slaví svátek naše Irenky a navíc Irenka D. i narozeniny. Přinesla báječný dort a bylo veselo. Některé klientky už slavily také druhou dávku očkování. Duben je také měsíc, kdy příroda začíná kvést. Letos sice pomalu, ale našli jsme a sestavili výstavku ze 14 bylin. Znáte dymnivku dutou, mokrýš vždyzelený, křivatec žlutý, sasanku pryskyřníkovitou...?

 

20. 2. měl svátek Oldřich a my v Oáze slavili hned dva najednou- AŤ ŽIJÍ OLDOVÉ! Celý únor pokračoval trénink s naším mladým papouškem FERDOU. Už si nás slušně vycvičil.

 

SKLIZEŇ.Sice nic nepěstujeme, ale rádi se ujímáme výpěstků našich klientů a spřátelených rodin. Z vykrájených  jablek jsme uvařily přesnídávku.

ČESKÉ BUCHTY. Dostaly jsme výborné bio švestky. Zkušené hospodyňky poradily, jak zadělat těsto a když přišly do domovinky, jednoduše zabalily a upekly. Fenomenální úspěch!

MYŠILOVKA PLETENÁ. Naše ředitelka dostala od domovinky k narozeninám upletenou kočku. Legrace byla už při její výrobě. No řekněte...jen mňouknout!

JEŽEK V KLECI. Potrápili jsme mozkové závity klasickým hlavolamem.Někdo rychle, někdo pomaleji, ale ven jsme ho dostali zatím všichni.

 
Cookies

Tento web používá soubory cookies k poskytování interaktivních služeb, jako je přihlašování, k personalizaci obsahu či reklam a k analýze návštěvnosti stránek. Mějte povoleny cookies, abyste i vy mohli využívat všechny možnosti těchto stránek. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte.

Nahoru