Aktuality z Domovinky

2023

 
 

V DOMOVINCE se každou středu scházejí 3 spolužačky Zdenka, Maruška a Mirka. Na snímku si prohlížejí svoje školní fotky a vzpomínají na čas před 75 lety. Jako by to bylo včera!

 

POLOSUCHÝ ÚNOR NA DOMOVINCE Uvažovali jsme o připojení k celosvětovému abstinenčnímu hnutí Suchý únor, ale zrovna tento měsíc stále něco slavíme. Narozeniny má 6 klientů, svátek Boženka, Valentýn, naše 2 Jiřinky a Oldřich. Na zdraví!  /A na hubnutí to taky nevypadá/.

 

2022

Velkou radost nám udělala návštěva našich Ježíškových vnoučat. Naši přátelé dobrodinci - parta golfistů z Velkých Popovic k nám vyslala své zástupce, manžele Wagnerovi. Kromě toho, že nám předali krásné dárky, mezi kterými zářil vysněný kávovar, si s námi poseděli  a navzájem jsme si  povyprávěli, co se za uplynulý rok událo v našich životech. Jsme vděčni za to, že na nás myslí, máme je rádi a vážíme si jejich podpory.

 

15.prosince se tým Oázy zúčastnil tradiční soutěže o nejlepší bramborový salát. Kolektiv DOMOVINKY, hnán vidinou úspěchu, se zapojil do příprav surovin. Naši muži loupali vejce, ženy 2 hrnce brambor a také připravily 130 špízků na ozdobu. Navečer u kina tým salát umíchal, dle svědků se velmi povedl. V konkurenci 5 salátů skončil lidovým hlasováním pátý! Tak Příště, no.

 

DOMOVINKA, jako každá správná domácnost před Vánoci, peče cukroví. Letos klasiku- slepované linecké a vanilkové rohlíčky. Zbytek, věříme, přinese Ježíšek. Naši píli ocenili i Mikuláš, anděl a čert. I letos nám dali odklad a přes naše tradiční poklesky nás do pekla neodnesli. A  ještě i pro každého malou nadílku a zlatý dukát zanechali.

 

Předvánoční čas na DOMOVINCE.

Koncem listopadu nás potěšily návštěvou děti z MŠ Václavice a jejich učitelky.  Společně jsme si zazpívali a hezky popovídali. Děti měly štěstí a kromě prohlídky celého domu mohly pozorovat, jak nám na stromě před oknem skotačí veverky.

 

Zvolna se na Domovinku vkrádá adventní čas. Zavonělo chvojí a kdo chtěl, vyrobil si třeba věneček na dveře. Také nám připadl čestný úkol, ozdobit smrček v hale. Měli jsme představu, že bude jako z nebe...a je!

 

Na podzim se v Domovince věnujeme zpracování úrody. Občas někdo přinese na vyloupání ořechy, jablíčka na křížaly, šípky na čaj atd. Hezky se u takové práce sedí kolem stolu a povídá. Jako když se dříve dralo peří.

 

DOMOVINKA NA VÝLETĚ. 

22. 6. 2022 si Domovinka vyjela na výlet do Černčic. Cílem byla ukázková přírodní zahrada "U Lánské cesty". Přivítala nás majitelka a duše projektu Markéta Poláčková spolu s dětmi z přírodovědného oddílu Čolci. Prožili jsme krásné červnové dopoledne se zvířátky, milými lidmi a vzorným pohoštěním v prostorné společenské místnosti na místě bývalé slepičárny. Když jsme se rozloučili, pokračovali jsme v cestě do Obecního hostince v Nahořanech, kde nás čekal oběd-řízeček s kaší. A jako pozornost podniku pro každého zájemce točená zmrzlina! Nemělo to chybu.

 

6. 8. DOMOVINKA dva dny před Medardem započala houbařskou sezónu. Znáte to- najdete první houbu a už jste chyceni! Rostou!!! A podrobnosti nikomu nesdělíme.

 

20. května dopoledne jsme měli možnost v Oáze přivítat 3 členy známého souboru BROLN. Vystoupili u nás s cimbálem, houslemi a basou. Moravské lidové písně v jejich podání leckoho dojaly, někoho rozjuchaly, mnohé rozezpívaly a všem přítomným udělaly dobře na duši.

 

Květiny dělají náš život hezčím. Celou sezónu máme na DOMOVINCE  nějaké ve váze a na terasu jsme si pořídili a pestře osázeli vyvýšené záhonky. Už teď nám dělají radost a což teprve až se rozbují!

 

DOMOVINKA HLÁSÍ: Konečně máj, vyšli jsme v háj! První letošní opékačka proběhla u nového ohniště, které nám jako sponzorský dar pořídili Doležalovi. Tímto moc děkujeme a jako důkaz, že se osvědčilo, posíláme pár fotografií.

 

Stačilo pár teplejších dnů, více světla a všechno kolem nás rozkvetlo. Vždycky si děláme z jarních kytiček výstavku a rok od roku jich dokážeme víc pojmenovat. Člověk se celý život učí.

 

DOMOVINKA zahájila jaro kulturně. Březen, měsíc knihy nás vylákal k návštěvě městské knihovny. Tam jsme si za přítomnosti autora Radovana Krtičky prohlédli výstavu fotografií našeho města. Zároveň už stále více chodíme ven sledovat rozpuk jara v přímém přenosu. Další obrázky dokládají, že naše pekařská vášeň neutuchá-pečeme dobře, pečeme rádi.

 

Jaro v nedohlednu, energie ubývá a tak jsme Domovinku proměnili na celý den v lázeňský dům "ŘÍPA". Klienti si mohli vybírat z rozličných procedur: světelná terapie, mazání bolavých míst thermolkou i konopím, perličková koupel nohou, masáž zad míčkováním, masáž hlavy, nahřívání polštářky, masáž chodidel na reflexním chodníčku. K lázním patří také pitná kúra a dobrá zábava, čili Vincentka tekla proudem. A na jaře už budem zdraví jako řípa!

 2021

 

22. 12. zavítal do DOMOVINKY Ježíšek. Koštovalo se donesené cukroví, popíjel se svařáček a samosebou se zpívaly koledy. Hráli jsme veselé hry o vánoční ceny. Bylo moc hezké, že jsme spolu mohli prožívat sváteční chvíle a cítit se jako velká rodina.

 

10.11. Domovinka pořádala kuželkový turnaj "O ředitelský pohár". I když někteří neměli natrénováno a našli se i tací, co hráli poprvé v životě, kuželky padaly a diváci mohli fandit kvalitním výkonům. Z vítězství a poháru z rukou paní ředitelky Jany Balcarové se nakonec radovala paní Irena. SPORTU ZDAR!

 

Podzimní procházka spadaným listím kolem Oázy. Houby jsme sice už nenašli, zato jsme nasbírali jedlé kaštany. Kdo chtěl, mohl ochutnat, jak chutnají pečené v troubě.

 

1. 10. byl Den seniorů a v úterý 5. 10. nám ještě přišly pogratulovat a zazpívat děti z MŠ Rašínova. Jejich vystoupení se kvůli covidu mohlo odehrát pouze venku, ale to  nevadilo, protože bylo moc hezké počasí.Radost nám udělaly i vlastnoručně vyrobenými květinami a obrázky. Od nás se dočkaly vřelého potlesku a pozvání na příště!

 

13. září jsme se u táboráku symbolicky loučili s létem. Buřty, pivo, kytara a vůně kouře ve vlasech... Ahoj, léto!

 

Od 6. do 9. září proběhl na Domovince CUKETOVÝ TÝDEN. V pondělí jsme cuketu dostali, v úterý jsme vařili výbornou krémovou  polévku, ve středu slaný cuketový nákyp a ve čtvrtek koláč z cukety s čokoládovou polevou. Bylo to nejen zajímavé, ale i skutečně dobré.

 

Čas sklizně probíhá na DOMOVINCE celé léto. Tentokrát jsme zpracovávali bylinky k usušení na léčivé čaje. Už samotná práce je aromaterapie. Víte jak voní meduňka, máta, levandule? DOMOVINKA získala výhodně a za přispění ČEZu  k používání rehabilitační přístroj MOTOMED. Pomáhá zatuhlým kloubům v aktivním pohybu a použít se dá i k procvičování rukou.

 

Poslední týden před prázdninami jsme si i v Domovince rozdali VYSVĚDČENÍ. Sice to bylo z spíš legrace, ale uvědomili jsme si při tom, že máme za sebou kus práce, úspěchů i malých vítězství......a že taky každý z nás potřebuje někdy pochválit a ocenit.

Všem přejeme hezké prázdniny - třeba v Oáze.

 

Často jsme svědky toho, že se v Oáze po letech sejdou staří známí. Snažíme se tyto lidi propojovat a podporovat je v navazování kontaktů. Paní Jiřině jsme na její přání domluvili návštěvu u známé z bývalé práce. Radost byla na obou stranách.

22. 6. jsme na domovinkové terase zprostředkovali krásné setkání bývalých spolupracovnic  z Tepny "u Nyklíčka". Paní Margita chodí pravidelně do domovinky a Boženka s Rozálií se zrovna sešly v Oáze na odlehčovacím pobytu.Jistě bylo co vyprávět!  Přidala se i paní Jaroslava, která zjistila, že si její vnučka bude brát vnuka paní Rózy...No uznejte, to je potřeba probrat.

 

Na Medarda ani nekáplo, bylo teplo a bezvětří. Domovinka si vyšla do křovin našeho lesoparku k uspořádání prvního letošního táboráku. Za zpěvu trampských písní, praskání ohně a syčení špekáčků jsme si užili kouzelné dopoledne.

 

Poslední květnový den jsme si vyšli na procházku k Vrchovinám. Potěšili jsme se výhledy do kraje, sluníčkem a konečně jarním povětřím. Druhý den se parta z větší části vyměnila a tak jsme vymysleli další expedici do okolí - výšlap k nové městské části Březinky.Moc se nám tam líbilo, zvlášť nový parčík. OPRAVDU JSME V NAŠEM MĚSTĚ?

 

ZASE SÁZÍME.

Minule sázela Domovinka květiny, tento týden začala sázet na výsledky naší hokejové reprezentace. Pan Oldřich zapisuje naše fundované tipy. Mistrovství světa zahájíme již zítra. Kdyby nevyšla sportovní radost, jídlo nikdy nezklame...Buřty jsme kvůli  dešti místo táboráku přesunuli do trouby. A jako sladkou tečku naše pohádkové babičky upekly senzační buchty.

 

Na DOMOVINCE už jsme nevydrželi déle čekat a udělali jsme si radost výsadbou pestré květeny na zahrádce před okny. Těšíme se, že se nám odvděčí kaskádou květů.Taky se plelo, zametalo...a jako vždycky, když počasí dovolí, dopřáli jsme si před obědem malou procházku.

 

Dubnové aktuality z Domovinky

Děti ze ZŠ Krčín nám poslaly dopis a vyrobily spoustu milých dárečků. Učily se ve škole o tom, co je LASKAVOST a jak ji ostatním projevovat.

V půlce dubna slaví svátek naše Irenky a navíc Irenka D. i narozeniny. Přinesla báječný dort a bylo veselo.

Některé klientky už slavily také druhou dávku očkování.

Duben je také měsíc, kdy příroda začíná kvést. Letos sice pomalu, ale našli jsme a sestavili výstavku ze 14 bylin. Znáte dymnivku dutou, mokrýš vždyzelený, křivatec žlutý, sasanku pryskyřníkovitou?

 

 

Pašijový týden na Domovince

Už jsme se pustili do pečení jidášů a moc se povedly.

Všichni klienti se zapojili do pečení a zdobení perníčků.

 

20.2. měl svátek Oldřich a my v Oáze slavili hned dva najednou - AŤ ŽIJÍ OLDOVÉ!

Celý únor pokračoval trénink s naším mladým papouškem FERDOU. Už si nás slušně vycvičil.

 

V lednu se za dveřmi do domovinky objevila řada sněhuláků. Neměli roušky ani negativní testy, nemohli být vpuštěni. Také proběhla charitní Tříkrálová sbírka. Netradičně sice bez králů, ale kasička se dostavila a tak kdo v Oáze chtěl, měl možnost přispět. Po svátcích nám už vytrávilo a tak bylo třeba trochu promastit žaludky. Na přání klientů se o to postaraly bramboráky.

 2020

 

SKLIZEŇ. Sice nic nepěstujeme, ale rádi se ujímáme výpěstků našich klientů a spřátelených rodin. Z vykrájených  jablek jsme uvařily přesnídávku.

ČESKÉ BUCHTY. Dostaly jsme výborné bio švestky. Zkušené hospodyňky poradily, jak zadělat těsto a když přišly do domovinky, jednoduše zabalily a upekly. Fenomenální úspěch!

MYŠILOVKA PLETENÁ. Naše ředitelka dostala od domovinky k narozeninám upletenou kočku. Legrace byla už při její výrobě. No řekněte...jen mňouknout!

JEŽEK V KLECI. Potrápili jsme mozkové závity klasickým hlavolamem.Někdo rychle, někdo pomaleji, ale ven jsme ho dostali zatím všichni.

 

Máte v zimě pocit nedostatku světla? Deptá vás to věčné šero? Vědci skutečně zjistili, že  to může negativně působit na naši psychiku i zdraví celkově. Než přijde jaro, můžeme deficit slunečního svitu doplňovat tzv. světelnou terapií. Na DOMOVINKU jsme si proto sponzorsky skrze Ježíškova vnoučata pořídili terapeutickou lampu a "dobíjíme se". Momentálně čekáme, jaké  na nás bude mít účinky, ale už teď víme, že je to příjemná procedura.

 

4.února jsme si na DOMOVINCE připomněli 200 let od narození spisovatelky našeho kraje Boženy Němcové. Přečetli jsme si její životopis, promítli krátký film o Ratibořicích, vyluštili tématickou křížovku...a také jsme začali s četbou povídky Divá Bára. Do atmosféry předminulého století jsme se tak vžili, že jsme si zkusmo sami upekli a snědli poctivý chléb-jako na starém bělidle.

 

 
Cookies

Tento web používá soubory cookies k poskytování interaktivních služeb, jako je přihlašování, k personalizaci obsahu či reklam a k analýze návštěvnosti stránek. Mějte povoleny cookies, abyste i vy mohli využívat všechny možnosti těchto stránek. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte.

Nahoru